A zöldség, amit szinte mindenki kedvel, amit szinte bármikor megveszünk (még akkor is, ha tudjuk, hogy nem kéne a messziről érkező vegyszeres gyártmányt enni a téli hónapokban) – mert olyan hívogató, olyan ennivaló…
Amikor a palántanevelésről beszélünk, nagyon sok embernek rögtön a paradicsom jut eszébe először, mint amit feltétlenül vetni, ültetni kell. A legnagyobb mennyiségben ma már termesztő berendezésekben -fóliában vagy üvegházban- állítják elő a termést, szinte ipari termesztési technológiával. Az óriási területű csarnokokat nevezhetjük “paradicsomgyáraknak” is, bennük elképzelhetetlen mennyiségű növényt tartanak, egy hivatalos adat szerint Magyarországon évi kb.100.000 tonna hajtatott paradicsomot állítanak elő. A nagyüzemi termesztési módszerekről nem szeretnénk itt szót ejteni, sokkal inkább arról, mi magunk hogyan tudnánk lehetőleg egészséges és ízletes paradicsomot termeszteni.
Akár szabadföldön, akár otthoni kis fóliában, akár a balkonon kertészkedünk, a legfontosabb, hogy a növény igényeit vegyük figyelembe. Amennyire lehetséges, adjuk meg neki, amit kíván és az erőfeszítést szép terméssel fogja meghálálni.
A paradicsom a burgonyafélék családjába tartozik, Közép-és Dél-Amerika vidékéről került Európába. Az őshazájában folyamatosan meleg, kellően nedves, trópusi körülmények között évelőként is lehet nevelni. Nálunk az adottságok miatt egyéves növényként tartjuk. Melegkedvelő – tavasszal hidegben nem csírázik, ősszel pedig hideghatásra abbahagyja a növekedést és a termést. Általában palántát nevelünk belőle, de szabadföldön, vagy a komposztban kihajt az elszórt magokból, és így is fel tud növekedni.
Meleg- és fénykedvelő, árnyékban gyengébben növekszik, gyengén terem, viszont a folyamatosan tűző nap megégetheti. Nagy a tápanyagigénye, ezért megfelelő mennyiségű föld szükséges az ellátásához. A vízigénye a termesztési helytől is függ, ha kedvezőek az adottságok, nem szükséges a túlzott öntözés.
Két fő típusa van: a folytonnövők és a determinált növekedésűek. Az előbbiek nagyobb támrendszert igényelnek, és folyamatosan kell szabályozni a hajtásait, a determinált növekedésű paradicsomok viszont egy bizonyos méretnél abbahagyják a növekedést, inkább oldalra terjeszkednek, az oldalhajtásokat kell szabályoznunk.
A kis helyen kertészkedőket kiszolgálva nemesítették az ún. balkonparadicsomok körét, ez nem tudományos besorolás, inkább arra utal, hogy alkalmasak lehetnek kisebb edényekben való termesztésre is.
Hogyan is kerülhet tehát a paradicsom a balkonra?
A “szokásos” eddig is követett lépéseket megtartva: először tervezzünk – mekkora helyet tudnánk a növénynek adni, és milyen terhet bír el a balkonunk? Edényenként egy-egy tövet érdemes számolni, és egy edény legyen legalább 20-30 literes. Ismerünk egy üdítő kivételt: az általunk nevelt Yellow Balcony fajtának elegendő lehet egy kb. 30 cm átmérőjű edény is, ő nem szereti a túl nagy edényeket.
A második lépés: készítsünk földet a számára. A kapható bio (palánta)földeket válasszuk, mindenképpen adjunk hozzá komposztált, vagy granulált szerves trágyát. Az arányokról és az egyéb tápanyagokról a Balkon-műhely 2. részében írtunk részletesebben. A paradicsom nagy tápanyagigényű – különösen így, hogy kevés lesz a földje az edényben. Szerezzünk be bio minősítésű folyékony tápoldatot is, és a leírás szerint adagoljuk.
A harmadik lépés: válasszuk ki a palántát. Érdemes esetleg többfélével próbálkozni, de mindenképpen kérdezzük meg, vagy nézzünk utána, milyen típusú a növekedése, hogy megfelelően fel tudjunk készülni a megfelelő támasztásra, karózásra, kötözésre.
Mi otthoni körülmények között 2 féle paradicsomot nevelünk majd edényben: egy Super Sweet piros gömb koktélparadicsomot és egy kicsi Yellow Balcony-t. Előbbi folyamatos növekedésű, így szép kihívás elé állítja a balkonkertészt.
Május végén, reméljük, hogy az utolsó fagyok után ültettük ki őket, meleg helyre, de nem folyamatosan tűző napsütésre. Nagyjából délelőtt 10-től délután 4-ig kapnak napot, a többi időben megpihenhetnek. A folyton növekvő koktélparadicsom mellé rögtön tettünk egy vékonyabb botot is, amivel majd felvezethetjük a támasztékára.
A következő hetekben folyamatosan bemutatjuk majd a növekedésüket és a velük végzett munkát.
A jövő heti írásunkban tovább folytatjuk a paradicsomnevelés praktikáinak a bemutatását.
Ha kérdésed, észrevételed van a témával kapcsolatban, várjuk kommentedet a Facebook-bejegyzés alatt! 🙂