Amikor belekezdtünk a Balkon-Műhely sorozatba, sokáig gondolkodtunk, melyik növényeket is ajánlhatjuk a kisebb helyeken kertészkedőknek. Szót ejtettünk a virágokról, a fűszernövényekről, a salátákról, a paradicsomról – most következzék egy olyan növény, aminek a föld alatti részeit fogyasztjuk. “Gyökérzöldséget” zárt edényben termeszteni nem kis kihívás, mert igen gyorsan betöltik a rendelkezésre álló helyet és elfogyasztják a tápanyagokat. Ha azonban megbékélünk azzal, hogy nem itt fogunk rekordmennyiségű gumót/gyökeret szüretelni, egy kis csemege reményében bátran kísérletezhetünk velük is.
A burgonyát többféle formában fogyaszthatjuk, nem kell megvárnunk a gumók teljes kifejlődését. Már kicsinek is fel lehet szedni, és akár héjában megsütni. Ha ügyesen tudjuk kiszedni a kicsi gumókat, és a növény gyökere nem nagyon sérül meg, akár tovább is tud élni, újabb gumókat nevelve.
Fontos, hogy az ültetéshez olyan nagyméretű edényt válasszunk, amekkorát a hely nagysága és teherbíró képessége megenged. A növény felfelé hoz majd erős szárakat, és hajlamos szétterülni is, így számítsuk a hely igényét. A szárakat össze lehet kötözni majd, így kevesebb helyet foglal.
A krumpli nem túl melegigényes, ÉNY, K esetleg ÉK tájolású helyeken is alkalmas lehet, a tavaszi és az őszi fagyot viszont nem bírja, az utóbbi el is viszi. Erősen tápanyag- és vízigényes növény, az ültetéshez mindenképpen tegyünk szerves marhatrágyát a földbe, komposztált formában. A beültetéshez mi egy kisebb edényt választottunk, meglátjuk, mit hoz. Az edény aljára szalmát tettünk, hogy jobban levegőzzön, mert a nálunk levő föld meglehetősen kötött. Ezután következett a földkeverék, amibe szintén lazításként homokot is tettünk, és az edényt kb. ⅓ részig töltöttük fel, majd beöntöztük.
A vetőburgonya gumóink még a tavaszi kerti ültetésből maradtak meg, egy sötétebb, hűvösebb helyen sikerült erősebb csírákat neveltetni velük, és június elejéig elég jól tudtuk tárolni őket.
Friss fogyasztásra a krumplit tulajdonképpen nyár közepéig nyugodtan lehet ültetni, ha szép meleg őszünk lesz, egészen a fagyokig is tudnak növekedni. Ültetéshez a legjobb a vetőgumó, de ha kis mennyiséggel dolgozunk, például a balkonon, használhatjuk a sima étkezési burgonya kisebb gumóit, vagy a nagyobbakat szétvágva. Fontos, hogy megbízható helyről vásároljuk, mert ha esetleg kezelik a gumókat csírázásgátlóval, nem fognak kihajtani. A friss újkrumpli sem alkalmas hajtatásra, mert a felszedés után van egy nyugalmi időszaka, csak azután indul el a rügyek és a hajtások képződése, addig viszont kifuthatunk az időből. Ezért ültetéshez mindenképpen próbáljunk meg ún. “régi krumplit” szerezni.
Berakás után a gumókat betakartuk, a csírákat teljesen befedtük, így az edényt kb a feléig töltöttük fel.
A hűvös, esős időben nálunk most 10 nap kellett az első hajtások megjelenéséig.
Hat nappal később már olyan magasak lettek a szárak, hogy az első töltögetést is elvégezhettük. A töltögetés két dolog miatt fontos: egyrészt a szárak könnyen eltörhetnek az erős növekedés során, másrészt a földdel takart szárrészeken újabb gyökerek képződnek és több termés várható.
Az első feltöltést földkeverékkel végeztük, ami a mostani időjárás miatt (gyakori, bőséges csapadék) kissé kockázatos, mert a víz eltömíti a földet és a gyökerek nem tudnak levegőzni és megfelelően fejlődni. Hogy a víz könnyebben kifolyhasson az edényből, most kivettük az alátétet, amit majd később visszateszünk az edény alá. Így az edény már majdnem teljesen megtelt a földdel, ebben fognak növekedni majd a gumók.
Jelenleg a gyakori csapadék miatt nem öntözzük a burgonyát, de később, amikor szárazabbra fordul az időjárás, rendszeresen igényel majd vizet a gazdag gyökér és gumóképződéshez. Mindig igyekezzünk a tövét öntözni és nem a leveleket fröcskölni.
A burgonya növényvédelméről jó híreink vannak: a balkonon ez jóval kisebb nehézséget jelent, mint a szabadföldi termesztésben.
Gondot okozhatnak a gombás fertőzések. Ha a levélzet túl sűrű és nem tud átszellőzni, akkor gyorsan megtelepednek a különböző kórokozók. Ellenük a védekezés a megelőzés: a sűrű lombot ritkítsuk ki, ha beteg leveleket, esetleg fonnyadó szárat látunk, azonnal szedjük le és távolítsuk el a növény közeléből. Ilyen kis méretű helyen a krumplibogár kártételétől kevésbé kell tartanunk.
Előfordulhat, hogy mégis találkozunk vele, ebben az esetben gyorsan szedjük össze egy vízzel kb. félig telt edénybe, a tejfölös kisvödrök nagyon jók erre a célra. Figyeljünk, hogy ne tudjanak kimászni. A legújabb károsító, ami a városban is rendszeresen megjelenik, a vándorpoloska. Ő ugyan a gumót nem károsítja, a lombjában viszont jó búvóhelyet talál az elszaporodáshoz, így nagyon fontos hogy időben összegyűjtsük őket.
A burgonya ültetését mi június elején végeztük, és amíg az edényben növekedni tud, szeretnénk megtartani a növényeket. A fejlődésükről a nyár folyamán rendszeresen beszámolunk.
Jövő héten a paradicsom növekedését nézzük újra, és tippeket adunk ahhoz, hogy minél több termést hozzon a balkonon 🙂
Ha kérdésed, megjegyzésed van a témával kapcsolatban, várjuk kommentedet a Facebook-bejegyzés alatt.
A Balkon-műhely előző részeit itt a honlapunkon, vagy Facebook-oldalunkon is megtalálod, a FB keresőjébe a #balkonműhely szót írva.