Csodálkozva csicseregtek a madarak a gödöllői egyetem kertjében: olyan színes kavalkádot láttak, ami ritkán adódik, még a sokféleségéről ismert parkban is.
Június első szombat délelőttjén ünnepélyes keretek között adták át az elismerő okleveleket azoknak, akik sokat dolgoztak a gödöllői egyetem kertjében, ami a SZIA Agroökológia kert néven lett ismert.
Ezt a kertet – ebben a formában- a pandémia első hulláma alatt hozták létre az egyetem területén, az ott tanuló külföldi diákok kezdeményezésére.
A kert történetét a csiripelő-szálldosó madaraktól gyűjtöttük be, minden elemet más madárka mesél el. 🙂
A mostani ünnepségen a kertben végzett szorgalmas, lelkes munkát köszönték meg a résztvevőknek, és ünnepelték meg egymást, a természetet, az újra elérhető közösségi programokat és a nyarat egyszerre.
A rendezvényen az ázsiai, dél-amerikai és afrikai országokból is érkezett diákok voltak legtöbben.
Sokan közülük hagyományos viseletben érkeztek, tovább emelve ezzel az ünnepség színvonalát. A közös nyelv az angol volt, így angolul kezdték a beszédet a meghívott szakemberek. A beszédekben kiemelték a kert létrehozóinak, a kertben dolgozó tavaszi önkéntesek lelkes, szorgalmas és odaadó munkáját, hálás köszönetet mondtak nekik. Ugyanígy hálásan köszönték az egyetem vezetőségének támogatását, hogy ez a “Tündérkert” létrejöhetett. Hangsúlyosan említették a közösségi kertben végzett közös munka értékét, a fizikai munka jó hatását az egészségükre és a mentális jóllétükre, és azt, hogy fenntartható fejlődés, a klíma védelme is csak így, közös zöldterületek gondozásával lehet teljes.
A kertben végzett munka közösségépítő, önbizalom -és társas kapcsolatokat növelő hatása mellett a természethez kapcsolódás stresszcsökkentést is segíti, valamint számos egyéb képességet is fejleszt (megfigyelés, érzékelés, problémamegoldás, stb.) A résztvevők hangsúlyozták, hogy mennyi enerigát és lelkesedést ad nekik a kertben végzett munka, pl. az ültetés, palántázás, veteményezés vagy éppen a betakarítás. csak salátából annyi féle és olyan sok termett, hogy ún . Saláta fesztivál keretében árusították ezeket az egészséges finomságokat.
Mi, magyar kollégák, magyar nyelvű önkéntesek pedig még angol nyelvgyakorlásként és fejlesztőként is tekinthetünk erre a munkára. a szerk.)
Madártávlatból
A kert létrejöttében segítő szakemberek:
Maria Fernanda Ramos Díaz – PhD hallgató a MATE-n, a nemzetközi diákcsapat koordinátora a SZIA kertben
Dr Tarr Zsuzsanna PhD – Nemzetközi Igazgató / International Director LLP Erasmus, Ceepus, Campus Mundi Intézményi koordinátor / LLP Erasmus, Ceepus, Campus Mundi Institutional Coordinator
Dr Ujj Apolka – egyetemi adjunktus –Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, Fenntartható Fejlesztés és Gazdálkodás Intézet
Varjak dala
Ha már a csicsergő madarakat idéztem, hadd idézzek néhány bosszantó károgást is… Mint sok pozitív változás, ez is egy kellemetlen, zavaró jelenségből alakult ki.
Szóval kár, kár, a koronavírus-járvány az első hullámban a szociális távolságtartás miatt a MATE-n tanuló külföldi diákok is online oktatásra és a társas kapcsolatok nélkülözésére kényszerültek.
Első fecskék
Ekkor még több időt kezdtek tölteni a Diverzitás Alapítvány Holdvilág Szociális Kertjében, ami akkor még a gödöllői Blaha nevű városrészben volt, jó pár kilométernyi sétaútra az egyetemi kollégiumoktól.
Itt közösségi munkaként lehetett növényeket gondozni, kerti munkát végezni, közben együtt lenni, közösen dolgozni- a szabad levegőn, a természetben, kikapcsolódva a bezártságból.
Nyitnikék cinkék
A távolság azonban nagyon megnehezítette a fiatalok bekapcsolódását, így az egyetemen kezdeményezték, hogy a campuson lévő, a tornacsarnok mögötti területet alakíthassák közösségi kertté.
Kop-kop kop- zöld küllő
Ez Fernanda állhatatos munkájának és elkötelezett, kitartó szervezésének köszönhetően létrejött, így 2021 tavaszán már itt indulhatott a kerti munka.
A fiatalok szakképzett kertész vezetésével és a saját tudásuk bevetésével munkálkodtak a kertben.
Fóliasátorban palántáztak, ültettek virágokat, leveles zöldségeket, gyógynövényeket. A kikelt palántákat kiültetve szépen érik azóta is a paradicsom, brokkoli, paprika, karfiol, fut a fejtett bab, sárgul a tök és a dinnye virága.
A csicsergő madarak immár harmonikus, gondozott, termékeny kertben élhetnek, ahol a fiatalok komoly beosztás szerint, rendszeresen dolgoznak a kertben.
A termelt zöldségeket, gyümölcsöket saját használat mellett el is adják, péntekenként szoktak árusítani.
A sokszínűségre és a szabad, rugalmas gondolkodásra jellemző, hogy az ünnepélyes oklevél átadás és beszédek után spontán táncolni kezdtek a fiatalok. A Jerusalema táncot és a Gangnam style-t nagyon hatásosan adták elő, óriási hangulatot teremtve 😀 a videók megnézhetők a Kistérség újság Facebok oldalán.
A Diverzitás Alapítvány a nemzetközi diákokkal osztozik a SZIA Agroökológia kert területén, sokszor egymást segítve, egyre több közös eseményt létrehozva.
Következő nyitott események a SZIA Agroökológia kertben:
Július 20. 18:00 Erdőkert a városban (előadás, beszélgetés és közösségi térképkészítés Paloma Gonzalez, a MATE PhD hallgatójának vezetésével, a Diverzitás Alapítvány munkatársának tolmácsolásával
Július 30. 16:00-20:00 önkéntes nap a Diverzitás Alapítvánnyal, raklapbútor készítés és kerti munkálatok.
Mindenkit szeretettel várunk!
Legfrissebb híreinkért kövessetek minket Facebookon, irtakozzatok fel hírlevelünkre, a nemzetközi diákok mindennapjait pedig a SZIA Agroecological Garden of MATE oldalon követketitek nyomon!
A cikk szerzője Fülöp Hajnalka, a Diverzitás Alapítvány munkatársa, a kert önkétes dolgozója.