Minden év december 3-a a a fogyatékossággal élő emberek világnapja, ennek apropóján összeszedtük azt a három dolgot, amit a Diverzitás Alapítvány a fogyatékkal élő emberekért tesz.
Fontos tétel, hogy a fogyatékosság nem betegség, hanem egy állapot, és az élet minden területén egyenlő jogok illetik meg fogyatékos embereket.
Miért ezen a napon van a világnap?
Az ENSZ Közgyűlése 2006. december 3-án fogadta el a Fogyatékossággal élő személyek Jogairól Szóló Egyezményt és annak Fakultatív Jegyzőkönyvét. Ez azt jelenti, hogy a társadalom elismeri, hogy a fogyatékos emberek egyenlőek bárki mással, ugyanazok a jogok és kötelességek vonatkoznak rájuk, mint a társadalom többi tagjára. A szemléletet ma elsősorban az ENSZ és a WHO ide vonatkozó iránymutatásai igyekeznek formálni globálisan.
Mit jelent a fogyatékosság?
Ezek alapján a fogyatékosság visszafordíthatatlan, élethosszig tartó következményekkel járó fizikai, pszichoszociális, vagy érzékszervi károsodás, funkcionális korlátozottság, a működőképesség korlátozódása.
A fogyatékosság nem csupán személyes, családi probléma, hanem emberi jogi kérdés, kezelése társadalmi összefogást, kollektív felelősségvállalást igényel.
Mit tesz a Diverzitás Alapítvány a fogyatékkal élők érdekében?
A világméretekben megfogalmazott célokat a “Gondolkodj globálisan- cselekedj lokálisan!” elv keretében mi, a Diverzitás Alapítvány itt Gödöllőn különböző módokon valósítjuk meg. Ebből mutatunk most meg hármat.
1. Szociális kert:
A gödöllői MATE területén található SZIA Agroökológia Kert elnevezésű szociális kertünk működtetésével az ökológiai mezőgazdasági termelésen és szemléletformáláson kívül fontos célunk munka- és fejlődési lehetőséget nyújtani hátrányos helyzetűeknek, például fogyatékkal élőknek, tartós munkanélkülieknek.
2021-ben a Diverzitás Közhasznú Alapítvánnyal megkaptuk a fogyatékkal élők számára akkreditált rehabilitációs foglalkoztató státuszt, ennek keretében értelmi fogyatékossággal élőket foglalkoztathatunk szociális kertünkben. 2021 augusztustól októberig a Jóügyekért.hu felületen folytatott kampányunknak köszönhetően több, mint 700 ezer forint adomány gyűlt össze. Ez az összeg is segítette az akkreditált rehabilitációs foglalkoztatóként való bejegyzésünket és a fogyatékkal élő munkatársaink felvételét. Jelenleg két fogyatékkal élő munkatársunk dolgozik a SZIA Agroökológia Kertben.
A SZIA Agroökológia Kertről bővebb információ itt olvasható.
2. Incorpora program- munkavállalási tanácsadás
A Diverzitás Alapítvány 2017 óta nyújt munkaerő-piaci szolgáltatásokat Gödöllőn és környékén hátrányos helyzetű (pl. Megváltozott munkaképességű) embereknek az Incorpora Program keretében. Évente 150 – 200 új álláskereső ügyfél keres fel minket segítségért, közülük kb. 15% a megváltozott munkaképességű személy. Saját tapasztalatunk, hogy bár a megváltozott munkaképességű álláskeresők egy része el tud helyezkedni az elsődleges munkaerő-piacon, jelentős hányaduk foglalkoztatása átmenetileg vagy hosszabb távon csak akkreditált rehabilitációs foglalkoztatónál reális.
Az Incorpora programról
Az Incorpora civil szervezetek hálózata, mely a felelős foglalkoztatás megvalósulását segíti munkaerő-piaci szolgáltatások révén. Célja, hogy olyan emberek számára is megadja a munkához jutás esélyét, akik hátrányos helyzetből indulnak a munkaerőpiacon, mint pl. fogyatékkal élő emberek.
Az Incorpora programon belül folytatott tevékenységünkről bővebb információ itt olvasható.
3. Kézenfogó kézműves klub
Közösségi adománygyűjtő kampányunk segítségével 2020-ban elindítottuk a Kézenfogó Kézműves Klubot Gödöllőn. Az ingyenes kézműves foglalkozásokra fogyatékkal élő, demens idős, megváltozott munkaképességű résztvevőket várunk, akik a hagyományos helyeken lemaradnának, kimaradnának!
A résztvevők alkothatnak és ismerkedhetnek, a saját tempójukban és készségeinknek megfelelően. Ennek során saját alkotóképességüket, kompetenciáikat fejleszthetik, és a társas kapcsolataikat is ápolhatják, gazdagíthatják. A Kézenfogó Kézműves Klubot kéthetente péntekenként tartjuk a gödöllői Civil Házban, részletek és jelentkezési lap itt található.
Fogyatékosság a számok tükrében
Kevesen dolgoznak a fogyatékkal élők közül:
2020. II. negyedévében hazánkban a nem megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási aránya 77%, munkanélküliségi rátája 4,5%, aktivitási aránya 80,6% volt, ezzel szemben a megváltozott munkaképességű személyek esetében a foglalkoztatási arány 27,5%, a munkanélküliségi ráta 49,8%, aktivitási aránya 30,5%. Ez a foglalkoztatási arány még mindig az egyik legalacsonyabb az Európai Unióban, amelynek átlaga 50 százalék körül mozog
A cikket írta
Fülöp Hajnalka
Munkavállalási tanácsadó, Incorpora-mentor,
Szerkesztette: Csapó Beatrix és Kovács Réka
Diverzitás Alapítvány