A Vakok és Gyengénlátók szövetsége zuglói csapata kért fel minket, hogy a gödöllői Kézenfogó Kézműves Klub mintájára tartsunk náluk is egy foglalkozást, vakok és látássérültek részére.
Örömmel fogadtuk a felkérést, és 2022. február 09-én ellátogattunk hozzájuk a zuglói Civil Házba.
Juli a szokásos kedves szakértelmével kézműveskedett velük, mindenkit a képességei, ereje, érdeklődése mentén vezetett végig a különleges, de egyszerűen megfonható karkötő elkészítésének folyamatán.
Hajni pedig bemutatta szervezet tevékenységét, mesélt a Diverzitásos mindennapokról, a projektekről, a kertről és nem maradt el az ő szakterülete, a munkavállalási tanácsadás sem.
A résztvevők nagy figyelemmel kísérték a bemutatkozásunkat, ami a szerteágazó programok ismertetésévell – és a sok derűs, pörgős történet elmesélésével- több, mint egy órán át tartott 🙂
Miről volt szó?
- A Szociális kertünkről és az ottani családi napokról
- Az önkéntes napjainkról
- A Szüret szerdáról és a kertben termő növékenykről (illatokról, ízekről beszélgettünk a napos, de hideg, lakótelepi februárban…)
- A nyári Kiskertész táborról
- A Kézenfogó Kézműves Klubról
- Az Incorpora program keretében zajló munkavállalási tanácsadásról
Mindez annyira tetszett a résztvevőknek, hogy meg is beszéltük, hamarosan ellátogatnak hozzánk a szociális kertbe, vagy a kézműves programokra!
Ezután ők meséltek, és rajtunk volt a sor a csodálkozásra.
Több megdöbbentő élethelyzetet is megismerhettünk, felemelő emberi sorsokkal és megküzdésekkel. Volt olyan résztvevő, aki Braille- írással tanult meg teológiai ismereteket, és autodidakta módon több hangszeren kiválóan zenélni.
Egy másik résztvevő számos betegsége ellenére, töretlen élni és fejlődni akarása segítségével diplomát szerzett. Reggel elment a sugárkezelésre, a daganatos állapota miatt, délután az egyetemen tanult, majd este vese-dialízisen esett át.
A megbeszélésnek nagy örömünkre több gödöllői vonatkozása is volt 🙂
A csapat 2019-ben az Esélyegyenlőségi Héten a gödöllői iskolákban tartott előadást, a vakok életéről, felejthetetlen élmény volt nekik ez a szemléletformáló, érzékenyítő beszélgetés-sorozat.
Mi is invitáltuk őket Gödöllőre, a csodálatos, lassan már ébredező SZIA Agroökológia Kertbe, ahol majd a családi napokon az akadálymentes, fogyatékkal élő emberek számára is ideális helyszínen fogadjuk őket.
A harmadik kapcsolat pedig a munkavállalási támogatás, amivel segítünk nekik, pl. részt vesznek az online képzésünkön.
Miről volt még szó: képernyőolvasó programokról, digitális kompetencia-fejlesztő képzésekről, munkavállalási megoldásokról, vakok és látássérültek számára indított programokról.
Végül egy kis pánsíp koncertet hallhattunk, néhány résztvevő szépkorú vokáljának kíséretében. Felemelő volt, ahogy a “csend hangjai’ megszólaltak…
Köszönjük a lehetőséget, hogy megismerhettük a látássérültek különlegesen szép világát, és megtalálhattuk a közös pontokat.