Jövő évben egy új programmal bővítjük ki tevékenységünket: ingyenes kézműves foglalkozásokat tervezünk fogyatékkal élőknek, demens időseknek, megváltozott munkaképességűeknek, akik a hagyományos kézműves szakkörökön lemaradnának, kimaradnának.
Miért is van jelentősége egy ilyen „kézenfogó” klubnak?
A Diverzitás Alapítvány az elmúlt évek során több nemzetközi projektben együttműködött az angliai Ruskin Mill Trust speciális iskolahálózattal, ahol megismerkedett a „Gyakorlati Képességek Fejlesztésén Alapuló Terápiás Oktatás” módszerével (Practical Skills Therapeutic Education). Ez a Rudolf Steiner tanításaiból sokat merítő módszertan kiváló eredményekkel működik a hagyományos iskolarendszerből valamilyen ok miatt kieső fiatalok esetében. Az iskola diákjai között vannak fogyatékkal élők, autisták, emellett pszichés problémákkal, magatartási zavarokkal, szenvedélybetegséggel küzdők is.
Az iskola oktatási módszertana a hagyományos, kézműves mesterségek gyakorlására, elsajátítására épít, alapvetően az utánzásos tanulás módszerével, valójában újra-felfedezve, új keretek közé helyezve a több száz éves hagyományokat. Időközben számos bizonyíték született, amely alátámasztja, hogy a kézműves tevékenységek fejlesztik a kreativitást, függetlenséget, a problémamegoldó képességet és az akaraterőt, tehát olyan képességeket, amelyek az élet más területein is jól használhatóak.
A kézműves mesterségek gyakorlása emellett fejlesztő hatással van az agyra: neurológiai kutatások támasztják alá, hogy a kéz tapintási és kinesztetikus receptoraiból származó információ pozitív hatást gyakorol az agykéreg működésére, a kézzel végzett tevékenységek az agy kognitív működését is fejlesztik. A módszertan fontos része ezen kívül, hogy a kézműves tevékenység során létrejövő esztétikus és hasznos tárgy önbizalmat ad a készítőjének.
A Gyakorlati Képességek Fejlesztésén Alapuló Terápiás Oktatás módszertanát alkalmazó „Kézenfogó kézműves klub” képzőművész irányításával, önkéntes segítőkkel indul a tervek szerint 2021 februárban. A kézműves szakkör költségeinek fedezésére a Diverzitás Alapítvány adománygyűjtő kampányt indított, köszönjük, ha támogatod projektünket!
Ha szeretnél többet megtudni a kézműves tevékenység jótékony hatásairól, figyelmedbe ajánljuk ezt az angol nyelvű kiadványt, melyben a témával kapcsolatos tanulmányokat gyűjtöttek össze.