Január 31-én A Magyar Agrár és Élettudományi Egyetem (MATE) szervezésében zajlott a Hortus Medicus Erasmus+ projekt záró konferenciája, amelyre nagyon sokan és sokféle területről érkeztek az érdeklődők. Az eseményen többféle megközelítésből jártuk körül a terápiás kertművelés témáját, amely hazánkban újnak mondható. A résztvevők betekintést nyerhettek az olasz és az osztrák kertterápiás programokba és képzési lehetőségekbe, majd a kerekasztal beszélgetésen a projekt keretében indított terápiás kertművelés foglalkozások tapasztalatairól, továbbviteli lehetőségeiről hallottunk az intézmények képviselőitől.
A három évig tartó projektben olasz, osztrák, erdélyi és magyar szakmai partnerek dolgoztak együtt: a konzorcium vezetője a Diverzitás Alapítvány, hazai partner a MATE, ezen belül az Agroökológiai és Ökológiai Gazdálkodási Tanszék munkatársai, és az erdélyi Életminőségért Alapítvány. A partnerség további tagjai terápiás kertművelés kutatásában és oktatásában nagy tapasztalattal rendelkező olasz Milánói Egyetem és az osztrák Agrár- és Környezetpedagógiai Főiskola.
A projekt célja a kertterápia megismertetése és elterjesztése Magyarországon és Romániában, valamint további népszerűsítése Európa-szerte, képzési tematika, e-learning tananyag és kézikönyv létrehozásával. A projektben kidolgozott 120 órás terápiás kertművelés-képzés olyan egészségügyi, szociális, gyógypedagógiai és mezőgazdasági szakemberek számára készült, akik sérülékeny célcsoportokkal dolgoznak, és a tanultak birtokában a terápiás kertművelést a mindennapi gyakorlatukban tudják alkalmazni. A képzést e-learning tananyag és egy, önállóan is hasznosítható kertterápiás kézikönyv egészíti ki.
A projekt hozzáadott értéke, hogy az elmúlt években kísérleti jelleggel négy helyen is elindítottunk terápiás kertművelés foglalkozásokat: a gödöllői ESZI Idősek Otthonában, a Patrónus Házban – autista fiatalok bentlakásos otthonában, a Pető Intézetben és a Csillagház Általános Iskolában. Mind a négy helyszínen a tapasztalatok birtokában viszik tovább a programokat.
A továbbiakban szeretnénk folytatni a megkezdett utat: a 2024-ben zajlott próbaképzések tapasztalatai nyomán idén is meghirdetjük a képzést a különböző területekről érkező szakemberek számára.
A projektben készült tudásanyag elérhető a hortusmedicus.eu oldalon.