Mi szükséges a balkonkert kialakításához és gondozásához?
Miután megismertük a “kiskertünk” adottságait, elkezdhetünk gondolkodni, mi érezheti jól magát nálunk.
Sokszor elfordul, hogy szeretnénk minél több növényt, módszert azonnal kipróbálni, ez a kert-szenvedély része. A siker érdekében azonban érdemes kicsit visszafogni ezt a vágyunkat, és a kezdeti lépésekre koncentrálni.
Első körben érdemes kevesebb és könnyebben gondozható virágokat, zöldségféléket, fűszernövényeket választani, és amikor velük már sikeresen boldogulunk, elkezdhetünk próbálkozni többféle “lakótárssal”.
De mielőtt vad vetőmag-és palánta vásárlásba kezdünk, szerezzük be/készítsük el az ültetéshez és gondozáshoz szükséges eszközöket!
TARTÓEDÉNYEK
Azok a növények, amiktől termést várunk, sok tápanyagot és vizet igényelnek, nekik nagyobb edényeket kell választanunk a meglévő hely méretétől és teherbírásától függően.
A sekélyebben gyökerező fűszernövényeknek kisebb mélységű ültetőedények, tálak is jók lehetnek.
A balkonra ültethető virágok gyökere általában mindenféle alakú edényt be tud tölteni, ami kb. 30 cm-nél nem mélyebb; a kisebb cserepekben azonban gyorsan kiszárad és felmelegszik a föld, és a tápanyagot is folyamatosan pótolni kell.
Gondolkodhatunk az újrahasznosított edények használatán is, ezek leginkább rövid ideig tartó nevelésnél (palántanevelés, hajtatás) alkalmasak, pl. Tetrapack dobozok, wc-papír gurigák, egyéb dobozok (vajkrém, leveszöldség…), tejfölös poharak.
Fontos, hogy minden edény alját lyukasszuk ki óvatosan, több lyukkal, hogy a felesleges víz kifolyhasson, enélkül a növények gyökere berothad.
ESZKÖZÖK
Szükségünk lesz kisebb méretű (2 és 5 literes) öntözőkannára (tiszta PET palackot, jól kimosott mosószeres üveget, stb. is használhatunk, a kupakot kilyukaszgatva rózsája is lesz), kis kézi permetezőre (1 és 2 literes spriccelő), ültető kanálra, kis méretű kézi kapára, esetleg kicsi talajlazító gereblyére, támasztó karókra-botokra, kötöző zsinórra. Hasznos beszerezni ún. takarófóliát, vagy újságpapírt/viaszos vászon terítőt, amit a földdel végzett munkáknál leteríthetünk, ezzel könnyebbé válik a takarítás. Érdemes venni jobb minőségű kerti kesztyűt, és a bőrünk kímélésére abban tevékenykedni. Az ültetőedényeken kívül jó, ha van egy nagyobb edényünk a föld keveréséhez, és ha van rá lehetőség, érdemes az esővizet is gyűjteni/tárolni.
FÖLD
A növényeinket valamilyen földbe, vagy földkeverékbe ültetjük el. Mivel ők mesterségesen lehatárolt edényekbe kerülnek, a természetes felületekkel nem kerülnek kapcsolatba, a tartó közegüket nem nevezhetjük talajnak.
Készen igen sokféle virágföld és egyéb készítmény kapható, teletöltve különböző (akár mesterségesen előállított) tápanyagokkal. Mi az ökológiai szemléletű növénytermesztés és a biológiai sokféleség iránt vagyunk elkötelezettek, ezért a kertészeti és barkács áruházakban kapható bio földeket, bio palántaföldeket ajánljuk a balkonkertészkedéshez is. A növények számára a leghasznosabb megoldás a földkeverékek használata, amit a lakásban vagy a balkonon is elő lehet állítani. A készen kapható (palánta)földek általában elég kötöttek, tömények, a víztől hamar összetömörödnek, ezért jó lazítani őket. Alkalmas rá az egyszerű homok (szintén kapható), vagy zöldövezeti területeken a begyűjtött vakondtúrás-föld, különösen ha lazább szerkezetű, kevésbé agyagos. Ezen kívül nagyon jó hatású a komposztált marhatrágya, illetve a kertészetekben kapható biohumusz is; ezekből kisebb kiszerelés (kb. 5 literes) is van. Érdemes egy nagyobb edényt, vödröt beszerezni (10-20 literest) és ebben összekeverni a hozzávalókat.
Általában lehet úgy számolni, hogy a kész keverék kb. 60 %-a legyen a vásárolt föld, 25%-a a tápanyag (marhatrágya, biohumusz), és a maradék 15 % valamilyen lazító anyag.
Termést adó zöldségekhez (paradicsom, paprikák) és virágokhoz lehet keverni 1dupla maroknyi granulált szerves trágyát is 10-20 l földhöz, (pl. Marha-jó, Tyúk-anyó), ezt azonban levélzöldségekhez, fűszernövényekhez és gyökérzöldségekhez a nitrogén-túladagolás miatt ne adjuk.
TÁPANYAG
A balkonkertészkedés egyik legnagyobb kihívása a tápanyagok utánpótlásának a megoldása – ökológiai szemlélettel ugyanis nem használunk mesterséges úton előállított anyagokat. Mivel a tartóedények a talajjal nem érintkeznek, onnan vizet és tápanyagot felvenni nem tudnak, ezért ezt nekünk kell pótolnunk számukra.
Lehet kapni bio szerves tápoldatokat, egyéb tápanyagokat, pl. Garri bio szerves tápoldat, amelyeket az előírt mennyiségben érdemes használni. Nagyon jó hatású immunerősítő “vitaminkúrát” ad a Fitokondi lágyszárúaknak gyógynövényes oldat.
Természetesen magunk is készíthetünk tápoldatokat, ez azonban több időráfordítást és türelmet igényel. A készülő tápoldatoknak rendszerint elég intenzív és tartós illata van (=penetránsan bűzlenek), ezt a lakókörnyezetünk, vagy mi magunk is valószínűleg nehezebben viselnénk. Köztes megoldás lehet, ha valamilyen módszerrel belekezdünk a házi komposztálásba, és a kész komposztot áztatjuk tartósabban, vagy a gilisza-komposztálóból kicsöpögő “komposzt-teát” higítjuk vízzel, ezeknek kevésbé intenzív az illata. A tápanyag-utánpótlással a későbbiekben még foglalkozunk.
Reméljük, hasznosnak találtad a leírtakat!
A következő részben arról lesz szó, hogy milyen növényeket ajánlunk a balkon-kertbe, és mit érdemes magról vetni, mit pedig palántáról ültetni.
Addig is, ha bármi kérdésed felmerül, írd meg kommentben a Facebook-posztunk alá!