Idén tavasztól új helyen, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem területén folytatjuk a szociális kertünk működtetését, az új kertünk neve: SZIA Agroökológia Kert.
Mielőtt továbblépünk, hadd térjünk ki egy gyakran feltett kérdésre: mitől szociális egy kert, vagy egy farm? Attól, hogy a mezőgazdasági termelésen kívül van más feladata, funkciója is: a mi esetünkben ez egyrészt az oktatás, szemléletformálás, azaz a biokertészkedés, ökológiai gazdálkodás és a zöld, környezeti szempontból fenntartható életmód népszerűsítése, gyakorlati fogásainak bemutatása, elterjesztése. Másrészt fontos feladata szociális kertünknek az is, hogy munka- és fejlődési lehetőséget nyújtson hátrányos helyzetűeknek, például fogyatékkal élőknek, tartós munkanélkülieknek. További információ a szociális farmokról: https://szocialisfarm.hu/
A korábbi nevén Szent István Egyetemmel több évre nyúlik vissza a Diverzitás Alapítvány együttműködése, elsősorban az Ökológiai Gazdálkodási Tanszék oktatóival, munkatársaival voltak, vannak közös projektjeink. Egyrészt nemzetközi képzésfejlesztési projektekben dolgozunk együtt, mint amilyen most az agroökológia témájú Erasmus+ projektünk, másrészt gyakran közülük kerülnek ki a Kiskert Műhely rendezvényeink biogazdálkodási szakértői, illetve a Holdvilág szociális kertben is fogadtunk egyetemi csoportokat, gyakornokot, ahol a gyakorlati ismeretek elsajátítását, kipróbálását tettük lehetővé.
Tavaly nyáron az utazási korlátozások miatt sok külföldi egyetemista diák maradt Gödöllőn, akik hasznos időtöltést kerestek és a szerették a biokertészkedést, vagy kíváncsiak voltak rá. Néhányszor eljöttek hozzánk önkénteskedni a Holdvilág szociális kertbe, azonban hamar kiderült, hogy egy kicsit messze vagyunk a kollégiumtól. Időközben sikerült az egyetemtől egy közelebbi helyen földterületet kapniuk, ahol mintegy külföldi 25 diák dolgozott rendszeresen. Itt megtermelték a saját maguk számára a szükséges zöldségeket, és közben fontos szakmai tapasztalatokat szereztek. A kerti tevékenység nem csak a termés miatt bizonyult hasznosnak: az online tanulás és szociális távolságtartás okozta stressz legyőzésében is segített a résztvevőknek.
A diákok kertészeti kezdeményezésének az egyetem 2021-től hivatalosan is teret és infrastruktúrát biztosít. A Diverzitás Alapítványt bízták meg azzal a nemes feladattal, hogy a kert folyamatos működtetéséért felelős gazdájaként dolgozzon az elkövetkező 5 évben, együttműködve a külföldi és hazai egyetemi diákokkal. A nemzetközi diákcsapattal való közös ötletelés eredményeképpen a kert a SZIA Agroökológia Kert elnevezést kapta, rövid nevén SZIA Kert – ezt az újonnan érkező külföldi diákok is gyorsan meg tudják majd jegyezni. A nemzetközi diákok kerti mindennapjaiba a SZIA Agroecological Garden of MATE közösségi oldalon lehet betekinteni.
Még egy rövid kitérőt teszünk az agroökológia fogalmának tisztázása kedvéért: mit is jelent ez a köztudatban talán még kevésbé elterjedt kifejezés? Az agroökológia egy olyan környezetvédelmi és társadalmi megközelítés, amely a természettel összhangban és nem annak ellenében dolgozó mezőgazdaságra törekszik. A kíváncsiak itt találhatnak egy érdekes kisfilmet az agroökológiáról: https://www.youtube.com/watch?v=GfifB7NRZuM
A Holdvilág szociális kertben elkezdett munkát idén tavasztól tehát a SZIA Kertben folytatjuk. Átköltöztettük az eszközöket, növényeket, bútorokat, és az új helyszínen végezzük szokásos tevékenységeinket: az ökológiai gazdálkodás módszerével való kertművelést, önkéntes napok, szemléletformáló rendezvények, gyerektáborok szervezését, iskolás csoportok, gyakornokok és önkéntesek fogadását.
Aktuális programjaikról Facebook oldalunkon és hírlevelünkből tájékozódhatsz!