A trAEce egy hároméves kapacitásbővítési, tudásfejlesztési és stratégiai partnerségi projekt, amelyet az Európai Unió Erasmus + programja támogat.
A gazdálkodó központú projekt célja a gazdálkodók és az őket képző agrár szakemberek tudással és készségekkel való felruházása annak érdekében, hogy a gazdálkodók a hagyományos ipari mezőgazdasági gyakorlatukat mindinkább az ökológiai folyamatokra építő gyakorlatokhoz igazítsák. Cél az agroökológiai módszerek, a fenntartható és környezetbarát mezőgazdálkodási gyakorlatok hazai elterjesztésének és a zökkenőmentes átmenetnek az elősegítése.
A konzorcium öt kiemelkedő intézmény tapasztalatait és szakértelmét ötvözi öt európai országból (Magyarország, Románia, Ausztria, Csehország, Portugália), és kiemelkedő jellemzője, hogy a partnerek erőteljesen támogatják az agroökológia holisztikus megközelítését, amely a gyakorlatukban is tükröződik.
Várható eredmények:
A projekt négy fő szellemi terméket kíván létrehozni annak érdekében, hogy a mezőgazdasági termelők és az oktatók megfelelő képességekkel, hozzáállással és gondolkodásmóddal rendelkezzenek a mezőgazdasági ágazat agroökológiai alapú átalakításához.
Agroökológia helyzetelemzés a partner országokban
Felmérjük a jelenlegi agroökológiai gyakorlatokat, a meglévő tudást és hozzáállást a gazdálkodók részéről a partner országokban. A kidolgozandó képzés moduljai és a tantervek, a kutatás, és fejlesztési tanácsok az elemzés eredményén alapulnak.
Agroökológiai képzési program kidolgozása
A hat modulból álló képzési program témái segítenek a gazdálkodóknak az agroökológia alapelveivel összhangban megtervezni vagy átalakítani gazdaságukat, törekedve a társadalmi és környezeti fenntarthatóságra, miközben megőrzik mezőgazdasági tevékenységük jövedelmezőségét.
Tananyagfejlesztés
A képzési programhoz tananyag készül felhasználói kézikönyv és a gazdák valamint oktatók számára készült rövid filmek formájában.
Módszertani útmutató
A projekt során módszertani útmutatót készítenek mezőgazdasági szakemberek és a gazdákat oktatók számára is.
Partnerek:
Grand Farm Ausztria
A Bécs közelében fekvő, különböző agroökológiai módszereket alkalmazó gazdaság nem csak élelmiszert termel, hanem teret ad a kutatásnak és bemutatókertként is működik. Osztrák kutatóintézetekkel, a Wageningeni egyetemmel, az amerikai Rodale Intézettel együttműködve és az EU Talaj-egészségügyi és Élelmiszerügyi Misszióbizottságában való részvételével agroökológiai módszerek elterjesztésén dolgozik.
Agrárgazdasági Kutatóintézet (NAIK-AKI)
A 2014-ben alapított Kutatóintézet a mezõgazdasági közgazdaságtan kutatásának legjelentősebb központja Magyarországon, jelenleg 13 kutatóintézet ernyőszervezete a mezőgazdaság és az élelmiszertudomány területén. Emellett számos Európai Uniós kutatási projektben vesz részt.
Dél-Csehországi Egyetem (USB)
A České Budějovice-i Dél-csehországi Egyetem Mezőgazdasági Kara az egyetem nyolc karjának egyike. A kar a multifunkcionális mezőgazdaság, a fenntartható mezőgazdaság, az ökológiai gazdálkodás, agroökológia stb. oktatására és kutatására összpontosít. A Mezőgazdasági karnak hosszú ideje van tapasztalata az agroökológiában. 2006-tól agroökológiai alap és mesterképzés, 2016-tól PHD kurzus elérhető a karon. Számos nemzeti és külföldi oktatási intézménnyel együttműködik és számos nemzeti és nemzetközi projektben vesz részt.
GAIA
A GAIA portugál szervezetet 1996-ban diákok alapították, Lisszaboni központtal országosan működik. Elkötelezett a cselekedet útján való tanulás és a példamutató működés mellett, és annak érdekében, hogy megváltoztassa a káros és tisztességtelen társadalmi-gazdasági gyakorlatokat, informális ökológiai gazdálkodási képzéseket, tudáscseréket szervez. Kampányaikra és projektjeikre példa a portugál étel- és vetőmag-szabadság kampány, városi közösségi és iskolai zöldségkertek, farmmag-könyvtárak létesítése, „csináld magad” műhelyek szervezése élelmiszer, vetőmagfogás, ruha- és kerékpárjavítás témákban, valamint közösségi akciók lebonyolítása hátrányos helyzetű régiókban.
Agri-Cultura-Natura Transylvaniae (ACNT)
A 2018-ban alakult egyesület fő célja, hogy támogassa a romániai, erdélyi falu életének kulturális és természeti kincseinek megőrzését. Szakmai tanácsadást nyújt a falusiaknak a gazdálkodás, a természetvédelem és az építés területén. Projektjeik, beleértve a mezőgazdasági tanácsadói szolgáltatást, példa nélküliek Romániában. 2019-es eredményeikből: sajtkészítő tréningek, tanulmányutak szervezése 150 gazda számára, termékfejlesztés és motiváció: verseny a régió sajtkészítői számára, biogazdálkodók regionális szövetsége létrehozásának támogatása, és a tagok támogatása az ökológiai tanúsítási folyamatban.
Diverzitás Alapítvány
Az alapítvány a konzorcium vezetője.
A projektről bővebben: https://traece.eu/
This project has been funded with support from the European Commission. This publication [communication] reflects the views only of the author, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein.